  • Mfr # SHD22126
  • Zoro # G7729463
/ea
Key Features
Size
26 mm
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
Width
1.38 in.
Measurement Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHD22126
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Drive Size
1/2 in.
Size
26 mm
Width
1.38 in.
Length
1.66 in.
Drive End Diameter
1.26 in.
Socket Opening Size
26 mm
Well Depth
0.71 in.
Socket Depth
Shallow
Details
Item
Shallow Socket
SAE or Metric
Number of Points
6
Measurement Type
Socket Type
Shallow
Weight
0.4 lb.
Description
Hand Drive Socket 1/2 Inch Drive x 26 mm