  • Mfr # GT100R-12/16121279
  • Zoro # G3895963
/ea
Key Features
Accuracy
+/-1%
Connection Location
Back
Dial Size
1 3/4 in
Stem Material
Stainless Steel
Stem Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GT100R-12/16121279
Country of Origin
United States
Dimensions
Dial Size
1 3/4 in
Stem Length
12 in
Stem Diameter
0.15 in
Dial Diameter
For Wall Thickness
0.75 in
Details
Item
Laboratory Dial Thermometer
Accuracy
+/-1%
Connection Location
Back
Stem Material
Stainless Steel
Sensing Element
Bimetal
Temp. Range (C)
0 Degrees to 250 Degrees
Application
Compost, Food Production, Food Service, General Purpose, Laboratory, Soil
Food Safe
Yes
Temperature Range
0 Degrees to 250 Degrees C
Maximum Temperature C
250 Degrees C
Housing Material
304 Stainless Steel
Temperature Graduations
2 Degrees C
Scale
Celsius
Scale Type
Dial
Long Reach
No
Glow-in-the-Dark
No
Minimum Temperature C
0 Degrees C
Construction
304 Stainless Steel Housing with Plastic Lens
NSF Rated
Yes
Includes NIST-Traceable Certificate
Lens Material
Plastic
Minimum Temperature °C
0 Degrees C
Maximum Temperature °C
250 Degrees C
Description
Laboratory Dial Thermometer, Temperature Range 0 Degrees to 250 Degrees C, Stem Length 12 in, Dial Diameter 1 3/4 in, Not Applicable, Includes NIST-Traceable Certificate No, Housing Material Stainless Steel, Lens Material Plastic