  • Mfr # XCSMP59L2
  • Zoro # G3597395
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Actuating Key
Series
XCSMP
Actuator Length
Key Dependent
AC Contact Rating
0.75 A @ 240 V, 1.5 A @ 120 V
DC Contact Rating
0.27 A @ 250 V, 0.55 A @ 125 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XCSMP59L2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Actuator Length
Key Dependent
Height
0.59 in
Width
1.18 in
Depth
3.42 in
Cable Length
6.6 ft
Overall Depth
1.18 in
Overall Width
0.59 in
Overall Height
3.43 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Details
Item
Safety Interlock Switch
Style
Actuating Key
Series
XCSMP
AC Contact Rating
0.75 A @ 240 V, 1.5 A @ 120 V
DC Contact Rating
0.27 A @ 250 V, 0.55 A @ 125 V
Contact Form
1NO/1NC
Connection Type
6.6 ft Dead End Cable
IP Rating
IP67
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
NEMA Rating
12, 4, 4X
Body Material
Polyamide
Operating Force
1.8 lb
Head Material
Polyamide
Description/Special Features
Dust Tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor) Enclosure, Water Tight
Standards
CSA C22.2 No 14, EN 1088/ISO 14119, EN/IEC 60204-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/ISO 12100, UL 508
Material
plastic
Electrical Connection
6.6 ft Dead End Cable
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Head Type
key operated fixed head
Vibration Resistance
6 gn 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Mechanical Durability
1000000 cycles
NEMA Enclosure Rating
12, 4, 4X
Circuitry Action
Slow Action
Actuator Material
Plastic
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Dust Resistant, Shock Resistant, Vibration Resistant, Watertight
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Actuating Key Type
Pivoting, Flat
Design
miniature
Protective Treatment
TC
Actuator Forcible Withdrawal Rtc
8 N
Ambient Air Temperature For Storage
-25-80°C
Electrical Shock Protection Class
class II EN/IEC 61140
Maximum Actuation Speed
1.5 m/s
Maximum Operating Rate
20 cyc/mn for maximum durability
Short-Circuit Protection
10 A cartridge fuse gG (gl)
Minimum Actuator Force For Extraction
8 N
Minimum Actuation Speed
0.05 m/s
[Ui] Rated Insulation Voltage
300 VUL 508 || 500 VEN/IEC 60947-1 || 300 VCSA C22.2 No 14
Insulation
double insulated
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV EN/IEC 60947-5-1
Number Of Poles
2
Component Name
Safety Level
Ip Degree Of Protection
IP67 conforming to EN/IEC 60529 and EN/IEC 60947-5-1
Cable Composition
4 x 0.5 mm²
Product Certifications
CSA || UL || cUL
Positive Opening
with NC contact
Contacts Type And Composition
1 NC + 1 NO
[Ie] Rated Operational Current
0.55 A 125 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.75 A 240 V, AC-15, C300 EN/IEC 60947-5-1 || 1.5 A 120 V, AC-15, C300 EN/IEC 60947-5-1
[Ithe] Conventional Enclosed Thermal Current
2.5 A
Contact Operation
slow-break, break before make
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Product Or Component Type
safety switch
Description
Safety Interlock Switch, Actuating Key, Contact Form 1NO/1NC, Actuator Length Key Dependent, Connection Type 6.6 ft Dead End Cable, AC Contact Rating 0.75 A @ 240 V, 1.5 A @ 120 V, Series XCSMP, DC Contact Rating 0.27 A @ 250 V, 0.55 A @ 125 V, Height 0.59 in, Width 1.18 in, Depth 3.42 in, NEMA Rating 12, 4, 4X, IP Rating IP67, Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Cable Length 6.6 ft, Body Material Polyamide, Head Material Polyamide