  • Mfr # XY2CH13250H7
  • Zoro # G4174791
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Function
Maintained
Mounting Style
Single End
AC Contact Rating
3 A @ 240 V
Contact Form
1NO/1NC
Reset
Booted Push Button
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XY2CH13250H7
Country of Origin
Morocco
Dimensions
Depth
2.38 in
Width
2.68 in
Length
7.76 in
Length (Straight Wireway)
7.76 in
Overall Width
2.68 in
Overall Depth
2.38 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Trigger Cable Maximum Length
30 m
Details
Item
Emergency Cable Pull Switch
Switch Function
Maintained
Mounting Style
Single End
AC Contact Rating
3 A @ 240 V
Contact Form
1NO/1NC
Reset
Booted Push Button
Max. Cable Span
50 ft
Operating Force
4.5 lb
NEMA Rating
Indicator
No Indicator
Switching Ability
Single Cable
DC Contact Rating
0.27 A @ 250 V
Case Material
Zamak
Wiring Entry
1/2 in NPT
IP Rating
IP65
Cable Connection Location
Left or Right
Thermal Amperage
10 A
For Use With
Preventa XPS Safety Relays
Standards
Body Material
zamak
Series
XY2CE
Thermal Current
10 A
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Cable Span - Maximum
98 ft
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Pull Force
4.5 lb
NEMA Enclosure Rating
Action
Local Signalling
without pilot light
Cover Material
stainless steel
Maximum Resistance Across Terminals
25 MOhm EN/IEC 60255-7 category 3 || 25 MOhm NF C 93-050 method A
Contacts Type And Composition
1 NC + 1 NO
Product Or Component Type
latching emergency stop rope pull switch
Distance Between Cable Supports
5-5 m
Short-Circuit Protection
10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60269
Tightening Torque
0.8-1.2 N.m
Connections - Terminals
screw clamp terminal, 1 x 0.5 to 2 x 1.5 mm²
Overvoltage Category
class I EN/IEC 61140 || class I NF C 20-030
Device Short Name
XY2CH
Product Certifications
UL category NISD emergency stop devices || CSA || CCC
Shock Resistance
50 gn 11 ms EN/IEC 60068-2-27
Marking
CE
Mechanical Durability
800000 cycles
Trigger Cable Anchor Point
RH or LH side
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Protective Treatment
TC
Positive Opening
with EN/IEC 60947-5-1
Cable Entry Number
3 tapped entry 1/2" NPT conduit entry
Terminals Description Iso N°1
(13-14)NO || (21-22)NC
Number Of Cables
1
[Ie] Rated Operational Current
3 A 240 V, AC-15, A300 EN/IEC 60947-5-1 appendix A || 0.27 A 250 V, DC-13, Q300 EN/IEC 60947-5-1 appendix A
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV EN/IEC 60947-1
Compatibility Code
XY2CH
Ip Degree Of Protection
IP65 IEC 60529
[Ui] Rated Insulation Voltage
500 V 3)EN/IEC 60947-1 || 300 VUL 508 || 300 VCSA C22.2 No 14
Safety Level
[Ithe] Conventional Enclosed Thermal Current
10 A
Vibration Resistance
10 gn 10-150 Hz)EN/IEC 60068-2-6
Housing Colour
red RAL 3000
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Contact Operation
slow-break
Description
Emergency Cable Pull Switch, Switch Function Maintained, Mounting Style Single End, AC Contact Rating 3 A @ 240 V, Contact Form 1NO/1NC, Booted Push Button Reset, Max. Cable Span 50 ft, Operating Force 4.5 lb, NEMA Rating 1, 12, 4, Indicator No Indicator, Cable Connection Location Left or Right, Thermal Amperage 10 A, Length 7.76 in, Width 2.68 in, Depth 2.38 in, Switching Ability Single Cable, DC Contact Rating 0.27 A @ 250 V, Min. Current Not Applicable, Case Material Zamak