  • Mfr # XS4P18MB230
  • Zoro # G6902594
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement Range
0 to 6.4 mm
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
24 to 240V AC/DC
Length
41 mm
Depth
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XS4P18MB230
Country of Origin
France
Dimensions
Length
41 mm
Depth
18 mm
Overall Diameter
18 mm
Cable Length
2 m
Overall Height
62 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Measurement Range
0 to 6.4 mm
Proximity Sensing Method
Inductive
24 to 240V AC/DC
Proximity Sensor Electrical Connection
2m Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
25 Hz AC/2000 Hz DC
Standards
CCC, CE, CSA, Ecolab, RoHS, UL Listed
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
IP Rating
IP68
Description/Special Features
Yellow LED Output Indication
Max. Current Load
200mA
Electrical Connection
Bare Wire
Switching Capacity
5...200 mA DC || 5...300 mA AC
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Application
general purpose
Series
XS4
Differential Travel
1...15% of Sr
Maximum Voltage Drop
<5.5 V closed)
Storage Temp. Range
-40-85 °C
Body Type
fixed
Vibration Resistance
25 gn +/- 2 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Maximum Delay Response
0.2 ms
Maximum Delay First Up
40 ms
Maximum Delay Recovery
0.2 ms
Supply Voltage Limits
20-264 V AC/DC
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Switching Frequency
2,000 Hz (DC), 25 Hz (AC)
Output Circuit Number of Wires
2
Style
Cylindrical, Inductive
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Electrical Installation Type
Prewired Cable
Output Circuit Contact Form
NC
Output Circuit Type
AC/DC-Type
Body Material
PPS
Load Current - Maximum
300 mA
Sensing Distance - Maximum
8 mm
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Sensing Face Shielding
Unshielded
Body Finish
Nickel Plated
DC Voltage Rating
24-240V DC
AC Voltage Rating
24-240V AC
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 18 mm, Proximity Sensor Power Requirement 24 to 240V AC/DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 25 Hz AC/2000 Hz DC, Proximity Sensor Output Circuit Type 2 Wire, Max. Detecting Distance 8 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 2m Cable, Output Mode NC, IP Rating IP68, Case Material PPS, Length 41 mm, Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 200mA