  • Mfr # XS218SANAM12
  • Zoro # G0919721
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement Range
8 to 15 mm
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
12 to 24V DC
Length
41 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
4 Pin M12 Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XS218SANAM12
Country of Origin
France
Dimensions
Length
41 mm
Overall Diameter
18 mm
Overall Height
70 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Measurement Range
8 to 15 mm
Proximity Sensing Method
Inductive
12 to 24V DC
4 Pin M12 Connector
Proximity Sensor Operating Frequency
1,000 Hz
IP Rating
IP67, IP69K
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 185 Degrees F
Max. Current Load
200mA
Description/Special Features
Overload And Short-Circuit Protection, Reverse Polarity, Yellow LED Output Indication
Standards
CE, CSA, RoHS, UL Listed
Electrical Connection
M12
Maximum Delay First Up
10 ms
Maximum Voltage Drop
<2 V closed)
Maximum Delay Response
0.3 ms
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Vibration Resistance
25 gn +/- 2 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Series
XS2
Storage Temp. Range
-40-85 °C
Body Type
fixed
Application
food and beverage
Maximum Delay Recovery
0.7 ms
Switching Capacity
<= 200 mA overload and short-circuit protection
Supply Voltage Limits
10-36 V DC
Differential Travel
1...15% of Sr
Number of Pins
4
Load Current - Maximum
200 mA
Electrical Installation Type
Direct Connector
Sensing Face Shielding
Unshielded
DC Voltage Rating
12-24V DC
Output Circuit Number of Wires
3
Operating Temperature - Maximum
185 Degrees F
Body Finish
Nickel Plated
NEMA Enclosure Rating
4X
Style
Cylindrical, Inductive
AC Voltage Rating
Not Rated
Output Circuit Contact Form
NO
Switching Frequency
1,000 Hz
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Sensing Distance - Minimum
8 mm
Body Material
Stainless Steel
Sensing Distance - Maximum
15 mm
Body Stainless Steel Grade
316L
Output Circuit Type
NPN
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 18 mm, Proximity Sensor Power Requirement 12 to 24V DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 1,000 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire NPN, Max. Detecting Distance 12 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 4 Pin M12 Connector, Output Mode NO, NEMA Rating 4X, IP Rating IP67, IP69K, Case Material 316L Stainless Steel, Length 41 mm, Operating Temp. Range -13 Degrees to 185 Degrees F, Max. Current Load 200mA