  • Mfr # 9037HG32L
  • Zoro # G6146393
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Function
Close On Rise
Mounting
Side
Float Travel
9 1/2 in
NEMA Rating
1
Tank Connection Size
2-1/2 in MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9037HG32L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Connection Size
2-1/2 in MNPT
Overall Length
16.06 in
Height
5.98 in
Stem Length
5.07 in
Conduit Size
3 1/2 in
Float Length
7.13 in
Width
3.86 in
Float Dia.
2.58 in
Overall Height
5.98 in
Overall Width
2.88 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Float Diameter
2.58 in
Stem Thread Size
Details
Item
Liquid Level Switch
Switch Function
Close On Rise
Mounting
Side
Float Travel
9 1/2 in
NEMA Rating
1
Max. Pressure
50 PSI
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 220 Degrees F
Float Rod Angle
90 Degrees
Body Material
Steel
HP @ 3 Phase - 240V
5 hp
Standards
CE, CSA File LR25490, UL File E12158, UL 50, UL 508
Contact Form
DPST-2NC
Electrical Connections
Screw Clamp
Includes
Rod - No Float
Stem Material
Stainless Steel
Float Position
Left
Max. Current
600 A
Max. Voltage
475 V
HP @ 1 Phase - 120V
2 hp
Float Material
Stainless Steel
HP @ 1 Phase - 240V
3 hp
Enclosure Material
polypropylene or equivalent
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
NEMA Enclosure Rating
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Minimum Media Specific Gravity
0.85
Electrical Connection
Screw Clamp
Series
9037H
Operating Temperature - Maximum
220 Degrees F
Mounting Style
Closed Tank Vertical
Voltage Rating - Maximum
575 V
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Proof Pressure
50 psi
Local Signalling
with external pointer
Electrical Circuit Type
power circuit
Cable Entry Number
3 knock-outs for 1/2" conduit UL 508
[Ui] Rated Insulation Voltage
575 V UL 508
Ambient Air Temperature For Storage
-22-220°F
Ambient Air Temperature For Operation
-22-220°F
Terminals Description Iso N°1
line-load-load-line
Float Movement
6...11.5 in adjustable
Operating Position
vertical position only
Product Specific Application
liquid level control
Product Or Component Type
float switch
Mechanical Durability
300 cycles
Maximum Operating Rate
60 cyc/mn
Factory Modification
omit float
Nema Degree Of Protection
NEMA 1 UL 50
Device Mounting
screw-in bushing
Contact Operation
contacts close on liquid rise
Product Destination
for closed tank
Materials In Contact With Fluid
Short-Circuit Protection
20 A cartridge fuse gG
Device Short Name
9037H
Contacts Type And Composition
2 NC, snap action, DPST-DB, Form YY
Device Application
closed tank
Motor Power Kw
1.5 kW 2 hp)115 V AC, 1 phase || 2.2 kW 3 hp)115 V AC, 3 phase || 2.2 kW 3 hp)230 V AC, 1 phase || 3.7 kW 5 hp)230 V AC, 3 phase || 0.75 kW 1 hp)460 V AC, 3 phase || 0.75 kW 1 hp)475 V AC, 3 phase || 0.18 kW 0.25 hp)32 V DC || 0.37 kW 0.5 hp)115 V DC || 0.37 kW 0.5 hp)230 V DC
Terminal Block Type
4 terminals
Kit Composition
float || float switch || rod
Controlled Fluid
fresh water specific gravity of 0.85 in or higher 0-220°F || sea water specific gravity of 0.85 in or higher 0-220°F || hydraulic oil specific gravity of 0.85 in or higher 0-220°F || corrosive fluid specific gravity of 0.85 in or higher 0-220°F
Product Certifications
UL listed file E12158 || CSA file LR25490
Electrical Durability
100 cycles 60 cyc/mn
Description
Liquid Level Switch, Switch Function Close On Rise, Side Mounting, Float Travel 9 1/2 in, NEMA Rating 1, Tank Connection Size 2-1/2 in MNPT, Max. Pressure 50 psi, Operating Temp. Range -22 Degrees to 220 Degrees F, Overall Length 16.06 in, Float Material Stainless Steel, Float Length 7.13 in, Float Dia. 2.58 in, Stem Material Stainless Steel, Stem Length 5.07 in, Height 5.98 in, Width 3.86 in, Contact Form DPST-2NC, Max. Voltage 475 V, HP @ 1 Phase - 120V 2 hp, HP @ 1 Phase - 240V 3 hp