Telemecanique Sensors Through-Beam Photoelectric Sensor, M12, Rectangular, NO/NC XU2N18PP341D
Through-Beam Photoelectric Sensor, M12, Rectangular, NO/NC (Discontinued)
  • Mfr # XU2N18PP341D
  • Zoro # G3125337
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XU2N18PP341D
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Height
18 mm
Length
72 mm
Diameter
18 mm
Overall Width
72 mm
Details
Item
Photoelectric Sensor
Material
stainless steel
IP Rating
IP67
Response Time
1 msec
Features
Overload Protection, Short Circuit Protection
Electrical Connection
M12
Sensing Method
Through-Beam
Current Consumption
<= 50 mA no-load
Standards
CE, CSA Certified, EU RoHS, UL Listed
Body Material
Stainless Steel
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Vibration Resistance
25 gn +/- 1.5 mm 10-55 Hz) IEC 60068-2-6 || 25 gn 10-55 Hz) IEC 60068-2-6
[Sn] Nominal Sensing Distance
15-15 m thru beam
Switching Frequency
<= 500 Hz
Lens Material
PMMA
Emission
infrared thru beam
Maximum Sensing Distance
20 m
Type Of Output Signal
discrete
Maximum Voltage Drop
<1.5 V closed state)
Shock Resistance
30 gn 11 ms) IEC 60068-2-27
Setting-Up
without sensitivity adjustment
[Us] Rated Supply Voltage
12...24 V DC reverse polarity protection
Ambient Air Temperature For Operation
-25-55°C
Sensor Design
cylindrical M18
Sensor Name
XU2
Maximum Delay Recovery
1 ms
Series Name
application food and beverage
Supply Circuit Type
DC
Line Of Sight Type
axial
Detection System
thru beam
Status Led
1 LED green)supply on || 1 LED yellow)output state
Add On Input
breaking test + programming
Add On Output
without
Maximum Delay Response
1 ms
Kit Composition
transmitter + receiver
Output Type
solid state
Maximum Delay First Up
15 ms
Switching Capacity In Ma
<= 100 mA overload and short-circuit protection)