  • Mfr # 9013FSG2J20P
  • Zoro # G1136746
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Action
Standard
Range
5 to 65 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
9013FSG2J20P
Action
Standard
Range
5 to 65 psi
Factory On Setting
20 psi
Factory Off Setting
40 psi
Standards
ANSI /NSF Standard 61, CSA Certified, FDA 21CFR.2600, NEC Article 430-84, UL 508
Temp. Range
-22 Degrees to 257 Degrees F
Series
9013FS
No
AC Contact Rating
10A @ 575V
Pressure Switch Factory On/Off Setting
20/40 psi
Pressure Switch Electrical Contact Form
Pressure Switch Differential
15 to 30 psi
Pressure Switch Range
5 to 65 psi
Special Features
Pulsation Plug
Burst Pressure
220 psi
HP
2 HP @ 23 HP @ 230V0V
Pressure - Maximum
65 psi
Differential Pressure - Minimum
20 psi
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 1/2 hp
Differential Pressure - Maximum
40 psi
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
257 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
1 hp
Pressure - Minimum
5 psi
Actuator Style
Diaphragm
CAD Available
Yes
Description
Water Pump Switch, Water Pump, Manual Switch Action None, (1) Port, 1/4 in FNPS, Pressure Switch Factory On/Off Setting 20/40 psi, No Pressure Switch Unloader, Pressure Switch Differential 15 to 30 psi, Pressure Switch Range 5 to 65 psi, Pressure Switch Electrical Contact Form DPST, Pressure Switch Action Standard, NEMA Rating 1, Series 9013FS, HP @ 1 Phase - 120V 1 1/2 hp, HP @ 1 Phase - 240V 2 hp, HP @ 3 Phase - 240V 3 hp, HP @ 3 Phase - 480V 1 hp, Temp. Range -22 Degrees to 257 Degrees F