  • Mfr # BBC18NBK
  • Zoro # G3784831
/ea
Key Features
Length
18"
Width
1-1/2"
Color
Black
Overall Length
18 in
For Use With
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BBC18NBK
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
18"
Width
1-1/2"
Overall Length
18 in
Bungee Length
18 in
Hook Length
2 1/4 in
Stretched Bungee Length
36 in
Bungee Width
1 1/2 in
Stretch Length - Maximum
36 in
Overall Width
1 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
Limited Life
Diameter
5/16"
Details
Item
Bungee Cord
Color
Black
For Use With
Bungee Material
Polyurethane
End Type
J-Hook
End Material
Nylon
Item - Bungees
Bungee Cord
Bungee End Type
J-Hook
Body Material
Polyurethane
Bungee End Material
Nylon
Hardware Material
Description
Bungee Cord, Bungee Material Polyurethane, End Type J-Hook, Hook Length 2 1/4 in, End Material Nylon, Stretch Length - Maximum 36 in, Overall Length 18 in, Overall Width 1 1/2 in, Color Black, Product Type Bungee Cord