  • Mfr # BBS18NMG
  • Zoro # G3784238
/ea
Key Features
Length
18"
Width
1-1/2"
Color
Dark Green
Overall Length
18 in
For Use With
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BBS18NMG
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
18"
Width
1-1/2"
Overall Length
18 in
Stretched Bungee Length
36 in
Bungee Width
1 1/2 in
Bungee Thickness
3/16 in
Hook Length
2 1/4 in
Bungee Length
18 in
Thickness
1/4 in
Stretch Length - Maximum
36 in
Overall Width
1 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
Limited Life
Details
Item
Bungee Strap
Color
Dark Green
For Use With
End Type
J-Hook
Bungee Material
Polyurethane
End Material
Nylon
Bungee End Material
Nylon
Bungee End Type
J-Hook
Hardware Material
Item - Bungees
Bungee Strap
Body Material
Polyurethane
Description
Bungee Strap, Bungee Material Polyurethane, End Type J-Hook, Hook Length 2 1/4 in, End Material Nylon, Stretch Length - Maximum 36 in, Overall Length 18 in, Overall Width 1 1/2 in, Thickness 1/4 in, Color Dark Green, Product Type Bungee Strap