  • Mfr # BBS36NBK
  • Zoro # G3783790
Length
36"
Color
Black
Overall Length
36 in
For Use With
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBS36NBK
Length
36"
Overall Length
36 in
Hook Length
2 1/4 in
Bungee Length
36 in
Stretched Bungee Length
72 in
Stretch Length - Maximum
72 in
Color
Black
End Type
J-Hook
End Material
Nylon
Hardware Material
Nylon
Bungee End Type
J-Hook
Description
Bungee Strap, Bungee Material Polyurethane, End Type J-Hook, Hook Length 2 1/4 in, End Material Nylon, Stretch Length - Maximum 72 in, Overall Length 36 in, Overall Width 1 1/2 in, Thickness 1/4 in, Color Black, Product Type Bungee Strap