  • Mfr # SHS45LC1SS
  • Zoro # G307868027
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
51.1 mm
Roller Material
Carbon Steel
Carriage Width
120 mm
Carriage Length
174 mm
Carriage Material
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHS45LC1SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Carriage Height
51.1 mm
Carriage Width
120 mm
Carriage Length
174 mm
Dimension B
100 mm
Dimension L1
140 mm
Dimension N
10.5 mm
Dimension F
105 mm
For Rail Width
45 mm
Overall Height
60 mm
Carriage Mounting Hole Size
M12
Manufacturer Size
45
Combined Carriage and Rail Height
60 mm
Details
Item
Linear Guide Carriage
Roller Material
Carriage Material
Bearing Type
Ball
Carriage Type
Ball
Agency Compliance
California Prop 65 Compliant
For Use With
Profile Rail
Number of Mounting Holes
4
Series
SHS-LC
Dynamic Load Capacity
100 kN
Static Load Capacity
166 kN
System of Measurement
Metric
Standards
California Prop 65 Compliant
Compatible Rail Type
Profile
Includes Seals
Seals Included
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Includes Lubricator
Lubricator Included
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Radial Load - Maximum
100 kN
Seal Material
Stainless Steel
Requires Lubrication
Lubricant Required
Description
Linear Guide Carriage, Carriage Height 51.1 mm, Carriage Length 174 mm, Carriage Width 120 mm, Carriage Material Carbon Steel, Roller Material Carbon Steel, Radial Load - Maximum 100 kN, Axial Load - Maximum Not Applicable, Manufacturer Size 45, Dynamic Load Capacity 100 kN, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 45 mm, For Use With Profile Rail, Static Load Capacity 166 kN, Combined Carriage and Rail Height 60 mm, Series SHS-LC