  • Mfr # HSR15YR1SS
  • Zoro # G907867963
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
23.3 mm
Carriage Width
33.5 mm
Roller Material
Carbon Steel
Carriage Length
56.6 mm
Carriage Material
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HSR15YR1SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Carriage Height
23.3 mm
Carriage Width
33.5 mm
Carriage Length
56.6 mm
For Rail Width
15 mm
Overall Height
28 mm
Combined Carriage and Rail Height
28 mm
Manufacturer Size
15
Details
Item
Linear Guide Carriage
Roller Material
Carriage Material
For Use With
Profile Rail
Agency Compliance
California Prop 65 Compliant
Carriage Type
Ball
Bearing Type
Ball
Series
HSR-YR
Static Load Capacity
8.33 kN
Dynamic Load Capacity
10.9 kN
System of Measurement
Metric
Standards
California Prop 65 Compliant
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Includes Seals
Seals Included
Radial Load - Maximum
13.5 kN
Requires Lubrication
Lubricant Required
Includes Lubricator
Lubricator Included
Seal Material
Stainless Steel
Compatible Rail Type
Profile
Description
Linear Guide Carriage, Carriage Height 23.3 mm, Carriage Length 56.6 mm, Carriage Width 33.5 mm, Carriage Material Carbon Steel, Roller Material Carbon Steel, Radial Load - Maximum 13.5 kN, Axial Load - Maximum Not Applicable, Manufacturer Size 15, Dynamic Load Capacity 10.9 kN, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 15 mm, For Use With Profile Rail, Static Load Capacity 8.33 kN, Combined Carriage and Rail Height 28 mm, Series HSR-YR