  • Mfr # SSEM16WW
  • Zoro # G2066994
/ea
Key Features
Type
Closed
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
26 mm
Material
Delrin
Inside Dia. Tolerance
+ .011
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SSEM16WW
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
26 mm
Inside Dia. Tolerance
+ .011
Required Housing Bore Dia. (mm)
26 mm
Dimension C1
24.6 mm
Dimension C
36 in
Length (mm)
36 mm
Dimension T
16
Length (In.)
36 mm
Inside Dia.
16 mm
Inside Diameter Tolerance
+ 0.011 mm
Outside Diameter
26 mm
Inside Diameter
16 mm
Overall Length
36 mm
Details
Item
Linear Ball Bearing
Type
Closed
Material
Delrin
Temp. Range (F)
Steady State Speed
3 mm/sec
Load Capacity
2,200
For Use With
Thomson Shafting
Self-Alignment
Self-Aligning
Between Grooves (mm)
24.6 mm
Accelerated Speed
150 mm/sec
Dynamic Load Capacity (N)
2,200 N
System of Measurement
Metric
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Series
Super Smart
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Dynamic Load Capacity
495 lbf
Ball Bearing Type
Description
Linear Ball Bearing, System of Measurement Metric, Inside Diameter 16 mm, Outside Diameter 26 mm, Self-Alignment Self-Aligning, Overall Length 36 mm, Dynamic Load Capacity 495 lbf, Material Delrin, Series Super Smart, Steady State Speed 3 mm/sec, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature 0 Degrees F, Ball Bearing Type Closed, Inside Diameter Tolerance + 0.011 mm, Accelerated Speed 150 mm/sec