  • Mfr # SSEM20WW
  • Zoro # G1254504
/ea
Key Features
Type
Closed
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
32 mm
Material
Delrin
For Use With
Thomson Shafting
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SSEM20WW
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
32 mm
Inside Dia. Tolerance
+ .013
Length (mm)
45 mm
Required Housing Bore Dia. (mm)
32 mm
Length (In.)
45 mm
Dimension C1
31.2 mm
Dimension C
45 in
Dimension T
20
Inside Dia.
20 mm
Inside Diameter Tolerance
+ 0.013 mm
Inside Diameter
20 mm
Outside Diameter
32 mm
Overall Length
45 mm
Details
Item
Linear Ball Bearing
Type
Closed
Material
Delrin
For Use With
Thomson Shafting
Accelerated Speed
150 mm/sec
Steady State Speed
3 mm/sec
Between Grooves (mm)
31.2 mm
Dynamic Load Capacity (N)
4,000 N
Self-Alignment
Self-Aligning
Temp. Range (F)
Load Capacity
4,000
Series
Super Smart
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
System of Measurement
Metric
Dynamic Load Capacity
900 lbf
Ball Bearing Type
Description
Linear Ball Bearing, System of Measurement Metric, Inside Diameter 20 mm, Outside Diameter 32 mm, Self-Alignment Self-Aligning, Overall Length 45 mm, Dynamic Load Capacity 900 lbf, Material Delrin, Series Super Smart, Steady State Speed 3 mm/sec, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature 0 Degrees F, Ball Bearing Type Closed, Inside Diameter Tolerance + 0.013 mm, Accelerated Speed 150 mm/sec