  • Mfr # SSEM30OPN
  • Zoro # G1627245
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Open
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
47 mm
Material
Delrin
Temp. Range (F)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SSEM30OPN
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
47 mm
Dimension C
68 in
Slot Width (In.)
13.7 mm
Dimension C1
51.7 mm
Inside Dia. Tolerance
+ .013
Slot Width (mm)
13.7 mm
Dimension T
30
Length (mm)
68 mm
Dimension G
2 mm Above Center Line
Length (In.)
68 mm
Dimension F
3 mm
Required Housing Bore Dia. (mm)
47 mm
Retention Hole Dia. (mm)
3 mm
Inside Dia.
30 mm
Retention Hole Diameter
3 mm
Overall Length
68 mm
Slot Width
13.7 mm
Outside Diameter
47 mm
Inside Diameter Tolerance
+ 0.013 mm
Inside Diameter
30 mm
Details
Item
Linear Ball Bearing
Type
Open
Material
Delrin
Temp. Range (F)
For Use With
Thomson Shafting
Dynamic Load Capacity (N)
8,300 N
Self-Alignment
Self-Aligning
Accelerated Speed
150 mm/sec
Between Grooves (mm)
51.7 mm
Slot Angle (Degrees)
55 Degrees
Steady State Speed
3 mm/sec
Retention Hole Location
2 mm Above Center Line
Load Capacity
8,300
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Series
Super Smart
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
System of Measurement
Metric
Dynamic Load Capacity
1,866 lbf
Ball Bearing Type
Description
Linear Ball Bearing, System of Measurement Metric, Inside Diameter 30 mm, Outside Diameter 47 mm, Self-Alignment Self-Aligning, Overall Length 68 mm, Dynamic Load Capacity 1,866 lbf, Material Delrin, Series Super Smart, Steady State Speed 3 mm/sec, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature 0 Degrees F, Ball Bearing Type Open, Inside Diameter Tolerance + 0.013 mm, Accelerated Speed 150 mm/sec, Slot Width 13.7 mm, Retention Hole Diameter 3 mm