  • Mfr # 521H35ARL3000
  • Zoro # G1562023
/ea
Key Features
Type
500 Series
Overall Length
3,000 mm
Overall Width
34 mm
Overall Height
29.5 mm
Rail Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
521H35ARL3000
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
3,000 mm
Overall Width
34 mm
Overall Height
29.5 mm
Dimension G2
18 mm
Mounting Hole Size
15 mm
Dimension S3
M8
Dimension F1
9 mm
Thread Size
M8
Dimension Y1/Y2
20 mm
Dimension J1
29.5 mm
Size
35
Dimension X
80 mm
Dimension G1
12 mm
Dimension B1
34 mm
Dimension F2
15 mm
Manufacturer Size
35
Details
Item
Profile Ball Rail
Type
500 Series
Rail Material
Steel
Mounting Hole Center to Center
80 mm
For Use With
500 Series Ball Carriages
Mounting Hole from Shaft End
20 mm
Rail Finish
Hardened Steel
Screw Type
Hex Head
Agency Compliance
DIN 645-1
Temp. Range
-40 Degrees - 80 Degrees C, 120 Degrees C Max
Number of Rail Holes
38
Number of Mounting Holes
6
Series
500
Maximum Operating Temperature
80 Degrees C
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Mounting Hole Center to Shaft End
20 mm
Compatible Bearing Type
Ball
Rail Type
Profile
Standards
DIN 645-1
Mounting Hole Type
Threaded
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Requires Lubrication
Lubricant Required
System of Measurement
Metric
Weight
16.2 kg
Description
Profile Ball Rail, Overall Length 3,000 mm, Overall Width 34 mm, Overall Height 29.5 mm, Rail Material Steel, Manufacturer Size 35, Number of Mounting Holes 6, Rail Finish Hardened Steel, Rail Type Profile, System of Measurement Metric, Standards DIN 645-1, For Use With 500 Series Ball Carriages, Operating Temperature - Maximum 176 Degrees F, Operating Temperature - Minimum -40 Degrees F, Mounting Hole Center to Center 80 mm, Mounting Hole Center to Shaft End 20 mm, Mounting Hole Type Threaded