  • Mfr # 190-9098CTL24
  • Zoro # G0431785
/ea
Key Features
Ball Screw Dia.
0.631 in
Length
24 in
Number of Starts
1
Material
Steel
For Use With End Blocks
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
190-9098CTL24
Country of Origin
United States
Dimensions
Ball Screw Dia.
0.631 in
Length
24 in
Root Diameter (In.)
0.5 in
Nominal Ball Diameter
0.125 in
Ball Screw Diameter
0.631 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Precision Ball Screw
Number of Starts
1
Material
Steel
For Use With End Blocks
For Use With Ball Nuts
Direction
Right Hand
Lead (In.)
0.2 in
Travel per Revolution
0.2 in
System of Measurement
Inch
Description
Precision Ball Screw, Number of Starts 1, Travel per Revolution 0.2 in, Ball Screw Diameter 0.631 in, Overall Length 24 in, Material Steel, Root Diameter 0.503 in, Direction Right Hand, Nominal Ball Diameter 0.125 in, System of Measurement Inch