  • Mfr # 190-9098CTL48
  • Zoro # G0793125
Key Features
Length
48 in
Ball Screw Dia.
0.631 in
Number of Starts
1
Material
Steel
For Use With Ball Nuts
2LGH8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
190-9098CTL48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
48 in
Ball Screw Dia.
0.631 in
Root Diameter (In.)
0.5 in
Overall Length
48 in
Nominal Ball Diameter
0.125 in
Ball Screw Diameter
0.631 in
Details
Item
Precision Ball Screw
Number of Starts
1
Material
Steel
For Use With Ball Nuts
2LGH8
For Use With End Blocks
2LGL2
Lead (In.)
0.2 in
Direction
Right Hand
Travel per Revolution
0.2 in
System of Measurement
Inch
Description
Precision Ball Screw, Number of Starts 1, Travel per Revolution 0.2 in, Ball Screw Diameter 0.631 in, Overall Length 48 in, Material Steel, Root Diameter 0.503 in, Direction Right Hand, Nominal Ball Diameter 0.125 in, System of Measurement Inch, Compatible Grainger Part Number - Ball Nuts 2LGH8, Compatible Grainger Part Number - End Blocks 2LGL2