  • Mfr # 190-9101CTL72
  • Zoro # G0958413
Key Features
Length
72 in
Ball Screw Dia.
0.75 in
Number of Starts
1
Material
Steel
For Use With End Blocks
2LGL3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
190-9101CTL72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
72 in
Ball Screw Dia.
0.75 in
Root Diameter (In.)
0.66 in
Ball Screw Diameter
0.75 in
Overall Length
72 in
Nominal Ball Diameter
0.125 in
Details
Item
Precision Ball Screw
Number of Starts
1
Material
Steel
For Use With End Blocks
2LGL3
For Use With Ball Nuts
2LGH9
Lead (In.)
0.2 in
Direction
Right Hand
Travel per Revolution
0.2 in
System of Measurement
Inch
Description
Precision Ball Screw, Number of Starts 1, Travel per Revolution 0.2 in, Ball Screw Diameter 0.75 in, Overall Length 72 in, Material Steel, Root Diameter 0.66 in, Direction Right Hand, Nominal Ball Diameter 0.125 in, System of Measurement Inch, Compatible Grainger Part Number - Ball Nuts 2LGH9, Compatible Grainger Part Number - End Blocks 2LGL3