  • Mfr # 190-9107CTL72
  • Zoro # G1254014
Key Features
Length
72 in
Ball Screw Dia.
1.5 in
Number of Starts
2
Material
Steel
For Use With Ball Nuts
2LGJ5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
190-9107CTL72
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
72 in
Ball Screw Dia.
1.5 in
Root Diameter (In.)
1.14 in
Overall Length
72 in
Nominal Ball Diameter
0.344 in
Ball Screw Diameter
1.5 in
Details
Item
Precision Ball Screw
Number of Starts
2
Material
Steel
For Use With Ball Nuts
2LGJ5
Lead (In.)
1 in
Direction
Right Hand
For Use With End Blocks
2LGL6
Travel per Revolution
1 in
System of Measurement
Inch
Description
Precision Ball Screw, Number of Starts 2, Travel per Revolution 1 in, Ball Screw Diameter 1.5 in, Overall Length 72 in, Material Steel, Root Diameter 1.143 in, Direction Right Hand, Nominal Ball Diameter 0.344 in, System of Measurement Inch, Compatible Grainger Part Number - Ball Nuts 2LGJ5, Compatible Grainger Part Number - End Blocks 2LGL6