  • Mfr # 1TSR12WZMUU+230
  • Zoro # G2248443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single Carriage
Base Width
24 mm
Rail Height
8.5 mm
Rail Length
9.06 in
Carriage Height
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1TSR12WZMUU+230
Country of Origin
Japan
Dimensions
Base Width
24 mm
Rail Height
8.5 mm
Rail Length
9.06 in
Carriage Height
10 mm
Carriage Width
40 mm
Carriage Length
44.5 mm
Dimension W4
12 mm
Carriage Hole Size (In.)
M3 x 3.5
Dimension S X l (Carriage Hole Size)
M3x3.5
Dimension L3
15 mm
Hole Size
4.50 mm
Dimension D3
4.5 mm
Dimension H4
8.5 mm
Dimension W1
40 mm
Dimension W
24 mm
Dimension h
4.5 mm
Dimension N
8 mm
Dimension Y
15 mm
Dimension W2
28 mm
Dimension L1
44.5 mm
Overall Height (mm)
14
Dimension H1
4 mm
Dimension D2
8 mm
Dimension L2
30.5 mm
Dimension X
40 mm
Overall Height
14 mm
Rail Mounting Hole Size
4.5 mm
Carriage Mounting Hole Size
Rail Width
24 mm
Details
Item
Microguide Assembly
Type
Single Carriage
Rail Material
Stainless Steel
Carriage Material
Stainless Steel
Cnt Mtg Hole to Qualify Edge (In/mm)
12 mm
Running Clearance (In/mm)
4 mm
Static Load Capacity (N)
6,080
Mounting Hole Center to Center (In/mm)
40 mm
Agency Compliance
None
Max. Speed (m/Sec)
3
Dynamic Load Capacity (N)
4,020
Seals
Yes
Rail Finish
Mounting Hole to End (In/mm)
15 mm
Carriage Type
Wide
Number of Rail Holes
5
Mounting Hole Center to Center
40 mm
Includes Seals
Seals Included
Running Clearance
4 mm
Mounting Hole to End
15 mm
Static Load Capacity
6.08 kN
Number of Carriages
1
Maximum Travel Velocity
3 mps
Dynamic Load Capacity
4.03 kN
Product Type
Mini-Guide Assembly
Description
Microguide Assembly, Rail Width 24 mm, Number of Carriages 1, Overall Height 14 mm, Rail Length 9.06 in, Rail Material Stainless Steel, Carriage Material Stainless Steel, Carriage Length 44.5 mm, Carriage Width 40 mm, Dynamic Load Capacity 4.03 kN, Carriage Type Wide, Rail Finish Stainless Steel, Running Clearance 4 mm, Rail Height 8.5 mm, Rail Mounting Hole Size 4.5 mm, Carriage Height 10 mm, Carriage Mounting Hole Size M3 x 3.5, Number of Rail Holes 5, Includes Seals Seals Included