  • Mfr # 1TSR12WZMUU+390
  • Zoro # G2322643
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single Carriage
Base Width
24 mm
Rail Height
8.5 mm
Rail Length
15.35 in
Carriage Height
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1TSR12WZMUU+390
Country of Origin
Japan
Dimensions
Base Width
24 mm
Rail Height
8.5 mm
Rail Length
15.35 in
Carriage Height
10 mm
Carriage Width
40 mm
Carriage Length
44.5 mm
Dimension Y
15 mm
Dimension W1
40 mm
Dimension D3
4.5 mm
Carriage Hole Size (In.)
M3 x 3.5
Dimension N
8 mm
Dimension L2
30.5 mm
Dimension L3
15 mm
Dimension h
4.5 mm
Dimension W
24 mm
Dimension L1
44.5 mm
Dimension H4
8.5 mm
Dimension X
40 mm
Hole Size
4.50 mm
Dimension D2
8 mm
Dimension H1
4 mm
Dimension W4
12 mm
Dimension W2
28 mm
Dimension S X l (Carriage Hole Size)
M3x3.5
Overall Height (mm)
14
Rail Width
24 mm
Carriage Mounting Hole Size
Overall Height
14 mm
Rail Mounting Hole Size
4.5 mm
Details
Item
Microguide Assembly
Type
Single Carriage
Rail Material
Stainless Steel
Carriage Material
Stainless Steel
Cnt Mtg Hole to Qualify Edge (In/mm)
12 mm
Mounting Hole to End (In/mm)
15 mm
Max. Speed (m/Sec)
3
Dynamic Load Capacity (N)
4,020
Rail Finish
Static Load Capacity (N)
6,080
Seals
Yes
Running Clearance (In/mm)
4 mm
Number of Rail Holes
9
Agency Compliance
None
Mounting Hole Center to Center (In/mm)
40 mm
Carriage Type
Wide
Number of Carriages
1
Mounting Hole to End
15 mm
Dynamic Load Capacity
4.03 kN
Mounting Hole Center to Center
40 mm
Static Load Capacity
6.08 kN
Includes Seals
Seals Included
Running Clearance
4 mm
Maximum Travel Velocity
3 mps
Product Type
Mini-Guide Assembly
Description
Microguide Assembly, Rail Width 24 mm, Number of Carriages 1, Overall Height 14 mm, Rail Length 15.35 in, Rail Material Stainless Steel, Carriage Material Stainless Steel, Carriage Length 44.5 mm, Carriage Width 40 mm, Dynamic Load Capacity 4.03 kN, Carriage Type Wide, Rail Finish Stainless Steel, Running Clearance 4 mm, Rail Height 8.5 mm, Rail Mounting Hole Size 4.5 mm, Carriage Height 10 mm, Carriage Mounting Hole Size M3 x 3.5, Number of Rail Holes 9, Includes Seals Seals Included