  • Mfr # SRA10L24
  • Zoro # G0562073
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Dia.
5/8 in
Material
Aluminum Rail/1566 Carbon Steel Shaft
Type
Aluminum Rail/Steel Shaft
Mounting Hole from Shaft End
2 in
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
1.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRA10L24
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Dia.
5/8 in
Length
24 in
Mounting Hole Size
0.193
Dimension C
0.31 in
Dimension E
1.13 in
Bolt Size
#8
Base Width (In.)
1.625 in
Dimension B
1.625 in
Diameter Tolerance Class
Class L
Shaft Diameter
Rail Mount Hole Thread Size
#8
Rail Base Overall Width
1.625 in
Shaft Length
24 in
Center Height
1.125 in
Details
Item
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly
Material
Type
Aluminum Rail/Steel Shaft
Mounting Hole from Shaft End
2 in
1.125 in
For Use With
Thomson Open Style Linear Bearings
Min. Surface Hardness
60 RC
Mounting Hole Center to Center
4
System of Measurement
Inch
Surface Roughness
8 uin
Shaft Drilling
Pre-Drilled
Shaft Material
Steel
Support Rail Drilling
Pre-Drilled
Support Rail Material
Aluminum
Description
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly, System of Measurement Inch, Shaft Diameter 5/8 in, Shaft Length 24 in, Shaft Material Steel, Center Height 1.125 in, Rail Base Overall Width 1.625 in, Shaft Drilling Pre-Drilled, Support Rail Drilling Pre-Drilled, Rail Mount Hole Thread Size #8, Surface Roughness 8 uin