  • Mfr # TS10-048-222BS-SSCI-SX-CCC-01-66G2
  • Zoro # G600488250
/ea
Key Features
Type
Shell and Tube
Max. BtuH (Water to Water Application)
1,414,000 BtuH
Pressure
Shell 150 PSI, Tube 125 PSI
Temp. (F)
Max 375 Degrees F
Construction Material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TS10-048-222BS-SSCI-SX-CCC-01-66G2
Country of Origin
United States
Dimensions
Length (In.)
56.375 in
Depth (In.)
16 in
Height (In.)
16 in
Width (In.)
16 in
Overall Width
16 in
Shell Outside Diameter
10 in
Shell Pipe Connection Size
4 in
Overall Height
16 in
Tube Pipe Connection Size
4 in
Tube Length
56 3/8 in
Details
Item
Heat Exchanger
Type
Shell and Tube
1,414,000 BtuH
Pressure
Shell 150 PSI, Tube 125 PSI
Temp. (F)
Max 375 Degrees F
Construction Material
Connection
Condensate 1.5 in NPT, Steam 4 in FLG, Tube 4 in NPT, Vent 3/4 in NPT
Capacity (GPM)
365 gpm
Agency Compliance
ASME Section VIII div. 1, National Board Registered
Weight (Lbs.)
380 lb
Tube Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Application
Air Conditioning, Heat Recovery, Liquid Heating and Cooling, Heating Systems
Tube Flow Capacity
145 gpm
Shell Maximum Pressure Rating
150 psig
Heat Dissipation Capacity for Water
Total Surface Area
56.5 sq ft
Shell Pipe Connection Type
Flange
Number of Passes
2
Standards
ASME Section VIII Div. 1
Tube Maximum Pressure Rating
125 psig
Heat Exchanger Type
U-Tube
Shell Flow Capacity
265 gpm
Shell Material
Carbon Steel
Tube Material
Copper
Shell Maximum Operating Temperature
375 Degrees F
Description
Heat Exchanger, Heat Dissipation Capacity for Water 1,414,000 BtuH, Heat Dissipation Capacity for Oil Not Applicable, Total Surface Area 56.5 sq ft, Shell Outside Diameter 10 in, Tube Length 56 3/8 in, Shell Material Carbon Steel, Tube Material Copper, Number of Passes 2, Shell Maximum Pressure Rating 150 psig, Shell Maximum Operating Temperature 375 Degrees F, Tube Maximum Pressure Rating 125 psig, Tube Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Fluid Compatibility Steam, Water