  • Mfr # TS12-048-222BS-SSCI-SX-CCC-01-66K3
  • Zoro # G100488170
/ea
Key Features
Type
Shell and Tube
Max. BtuH (Water to Water Application)
2,097,000 BtuH
Pressure
Shell 150 PSI, Tube 125 PSI
Temp. (F)
Max 375 Degrees F
Construction Material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TS12-048-222BS-SSCI-SX-CCC-01-66K3
Country of Origin
United States
Dimensions
Height (In.)
19 in
Length (In.)
57.666666666 in
Depth (In.)
19 in
Width (In.)
19 in
Overall Width
19 in
Overall Height
19 in
Tube Length
57 5/8 in
Shell Pipe Connection Size
6 in
Tube Pipe Connection Size
4 in
Shell Outside Diameter
12 in
Details
Item
Heat Exchanger
Type
Shell and Tube
2,097,000 BtuH
Pressure
Shell 150 PSI, Tube 125 PSI
Temp. (F)
Max 375 Degrees F
Construction Material
Connection
Condensate 2 in, Steam 6 in FLG, Tube 4 in NPT, Vent 3/4 in NPT
Capacity (GPM)
529 gpm
Weight (Lbs.)
600 lb
Agency Compliance
ASME Section VIII div. 1, National Board Registered
Shell Material
Carbon Steel
Heat Exchanger Type
U-Tube
Heat Dissipation Capacity for Water
Shell Flow Capacity
529 gpm
Tube Flow Capacity
215 gpm
Number of Passes
2
Tube Material
Copper
Total Surface Area
83 sq ft
Standards
ASME Section VIII Div. 1
Application
Air Conditioning, Heat Recovery, Liquid Heating and Cooling, Heating Systems
Shell Pipe Connection Type
Flange
Shell Maximum Operating Temperature
375 Degrees F
Tube Maximum Pressure Rating
125 psig
Shell Maximum Pressure Rating
150 psig
Tube Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Description
Heat Exchanger, Heat Dissipation Capacity for Water 2,097,000 BtuH, Heat Dissipation Capacity for Oil Not Applicable, Total Surface Area 83 sq ft, Shell Outside Diameter 12 in, Tube Length 57 5/8 in, Shell Material Carbon Steel, Tube Material Copper, Number of Passes 2, Shell Maximum Pressure Rating 150 psig, Shell Maximum Operating Temperature 375 Degrees F, Tube Maximum Pressure Rating 125 psig, Tube Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Fluid Compatibility Steam, Water