  • Mfr # 55X72X8-R2LS32-S
  • Zoro # G312496765
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
55X72X8-R2LS32-S
Country of Origin
United States
Description
55MM Shaft Dia; 72MM Housing Bore; 8MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 8MM Actual Width; Spring Loaded; 2 Sealing Lips; Oil Seal; Carbon Steel Garter Lip Retainer; Steel and Rubber Case; R2LS32 Design Code