  • Zoro # G5156256
Key Features
Handle Length
48 in
Handle Material
Hardwood
Blade Material
Aluminum
Handle Type
Cushion Grip
Handle Color
Natural
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
49512
Zoro #
G5156256
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Handle Length
48 in
Blade Width
13-1/4 in
Overall Length
62.5 in
Blade Length
17-1/2 in
Overall Height
10.75 in
Details
Handle Material
Hardwood
Blade Material
Aluminum
Handle Type
Cushion Grip
Handle Color
Natural
Weight
3.6 lbs
Item
Scoop Shovel
Features
Sifting Scoop, Aluminum 13 in x 17 in Perforated, Solid Steel Rivet, 48 in Precision Lathe Turned Hardwood Handle