  • Mfr # PDUMV20NET
  • Zoro # G5177947
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Switched
Receptacle Configuration
5-15R
Plug Configuration
5-20P, L5-20P
Cord Length
10 ft.
Standards
RoHS Compliant; TAA Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PDUMV20NET
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Cord Length
10 ft.
Height
70"
Depth
2.7"
Width
2.2"
Details
Item
PDU
Type
Switched
Receptacle Configuration
5-15R
Plug Configuration
5-20P, L5-20P
Standards
RoHS Compliant; TAA Compliant
Number of Outlets
24
Max. Amps
20A
Mounting Style
Vertical Rackmount/0U
Voltage
120VAC
NEMA Plug Configuration
NEMA 5-20P; NEMA L5-20P
NEMA Receptacle Configuration
NEMA 5-15/20R
Frequency
50/60 Hz
Package Contents
PDUMV20NET PDU Switched 120V 20A 24 Outlet, Rackmount PDU, L5-20R to 5-15/20P adapter, Rackmount brackets
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Input Voltage
120 V AC
Product Type
PDU
Mount Type
Rack-mountable
Receptacle Detail
24 x NEMA 5-15/20R
Network (RJ-45)
Yes
PDU Type
Frequency Compatibility
50 / 60 Hz
Package Includes
Rackmount PDU;L5-20R to 5-15/20P adapter;Rackmount brackets;PDUMVROTATEBRKT
Communications Cable
RJ45-to-DB9 configuration/console Access cable
Output Nominal Voltage
100; 120; 127
Input Phase
Single-Phase
Output Receptacles
(24) 5-15/20R
Maximum Input Amps
20
Front Panel LCD Display
Digital meter reports PDU output current in amps
Form Factors Supported
Output Capacity Details
2.03kW (127V), 1.92kW (120V), 1.6kW (100V) / 20A total capacity (Agency de-rated to 16A); 16A max per outlet