  • Mfr # UCFC212-60MM
  • Zoro # G509926624
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type
Set Screw
Bolt Size
5/8 in
Temp. Range
250°F
Housing Material
Cast Iron
Dynamic Load Capacity
10723.39 N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UCFC212-60MM
Country of Origin
China
Dimensions
Bolt Size
5/8 in
Bore Diameter
60 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
143 in
Details
Shaft Locking Type
Set Screw
Item
Flange Block Bearing
Temp. Range
250°F
Housing Material
Cast Iron
Dynamic Load Capacity
10723.39 N
Static Load Capacity
Description
4 Bolt Circle Flange Unit, Wide Inner Ring Insert, Set Screw, 60mm Bore, 4.4528-in. Bolt-Hole to Bolt-Hole Center, 195mm L