  • Zoro # G2704375
/ea
Key Features
Type
Drawn Cup
Bore Dia. (In.)
0.375"
Bore Dia. (mm)
9.525 mm
Outside Dia. (In.)
0.5625"
Outside Dia. (mm)
14.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
JTT67
Zoro #
G2704375
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia. (In.)
0.375"
Bore Dia. (mm)
9.525 mm
Outside Dia. (In.)
0.5625"
Outside Dia. (mm)
14.3 mm
Width (In.)
0.438"
Width (mm)
11.125 mm
Bore Diameter
3/8 in
Overall Width
0.438 in
Outside Diameter
9/16 in
Details
Item
Needle Roller Bearing
Type
Drawn Cup
Static Load Capacity (N)
2,400 N
Max. RPM
17,400 RPM
Dynamic Load Capacity (Lb.)
615
Dynamic Load Capacity (N)
2,640 N
Cage Material
Steel
Temp. Range (F)
-25 to +225° F
Static Load Capacity (Lb.)
560
Number of Rows
One
Closure
Double Sealed
Roller Material Grade
ANSI 52100
Roller Material
Alloy Steel
Ring Material
Alloy Steel
Ring Material Grade
ANSI 52100
Dynamic Radial Load Capacity
615 lbf
Needle Bearing Type
Drawn Cup Needle Roller Bearing
Full Complement
No
System of Measurement
Inch
Lubricant Material
Grease, Oil
Lubrication Openings
Oil Hole
Minimum Temperature
-5 Degrees F
Static Radial Load Capacity
560 lbf
Seal Type
Contact
Maximum Temperature
250 Degrees F
Bearing Design
JTT
Maximum Speed
18,000 RPM Grease, 28,000 RPM Oil
Cage Material Grade
Seal Material
NBR
Bearing Industry Number
67
Description
Needle Roller Bearing, Bearing Industry Number 67, Bearing Design JTT, Bore Diameter 3/8 in, Cage Material Steel, Closure Double Sealed, Full Complement No, Lubricant Material Grease, Oil, Maximum Speed 18,000 RPM Grease, 28,000 RPM Oil, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -5 Degrees F, Needle Bearing Type Drawn Cup Needle Roller Bearing, Number of Rows One, Outside Diameter 9/16 in, Overall Width 0.438 in, Ring Material Alloy Steel, Roller Material Alloy Steel