  • Mfr # TM1S/3/120VAC/60HZ
  • Zoro # G106125048
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Amps
15 A
Enclosure Type
Plastic Indoor
Min. Time Setting
15 min
Max. Time Setting
24 hr
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TM1S/3/120VAC/60HZ
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Height
2 9/25 in
Depth
1 17/50 in
Width
Overall Width
Overall Height
2 3/8 in
Overall Depth
Details
Item
Electromechanical Timer
Voltage
120V AC
Amps
15 A
Enclosure Type
Plastic Indoor
Min. Time Setting
15 min
Max. Time Setting
24 hr
Contact Form
SPDT
Max. On/Off Cycles
48
Day Skipper
No
Number of Poles
1
Description/Special Features
On/Off/Auto
Operating Temp.
-4 Degrees to 128 Degrees F
Nominal Max. Time Setting
Type
Day Timer
Contact HP @ 120V
1 hp
Number of Trippers Included
0
Mount
Surface/Flush with Stand-Offs
Standards
RoHs
Product Type
Timer
Application
HVAC, Pump Controls, Lighting, Machinery, Spa
Power Type
Electro-Mechanical
Input
120V AC, 240V AC, 24V AC
Timer Type
Day Timer
Certifications
ROHS
Mounting Style
Surface
Operating Temperature - Maximum
128 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
AC Voltage Rating
120V AC
Series
TM
Current Rating - Maximum
15 A
Time Setting - Maximum
Time Setting - Minimum
Number of Trippers - Maximum
0
Horsepower @ 120V - Maximum
1 hp
On/Off Cycles - Maximum
48
Body Material
Plastic
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Time Maximum Setting
25 hr.
Time Minimum Setting
16 min
Description
Electromechanical Timer, Day Timer, Number of Poles 1, Contact Form SPDT, Voltage 120V AC, Amps 15 A, Contact HP @ 120V 1 hp, Day Skipper No, Enclosure Type Plastic Indoor, Min. Time Setting 15 min, Max. Time Setting 24 hr, Max. On/Off Cycles 48, Width 2 11/25 in, Depth 1 17/50 in, Height 2 9/25 in, Number of Trippers Included 0, Operating Temp. -4 Degrees to 128 Degrees F, Description/Special Features On/Off/Auto, Mount Surface/Flush with Stand-Offs, Standards RoHs