  • Mfr # C2050ASSK2CL
  • Zoro # G0325674
/ea
Key Features
Roller Chain Link Item
Attachment Link
Roller Chain Link Type
SK-2 Conveyor
Industry Chain Size
C2050
Chain Link Material
600 Stainless Steel
Industry Chain Pitch
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C2050ASSK2CL
Country of Origin
Japan
Dimensions
Industry Chain Size
C2050
Chain Link Overall Width
0.878 in
Chain Roller Dia.
0.4 in
Roller Link Plate Height
0.591 in
Inside Pin Dia.
0.2 in
Overall Width (In.)
0.878
Outside Pin Dia.
0.2 in
Pin Link Plate Thickness (In.)
0.080
ANSI Chain Size
C2050AS
Length (In.)
Width Between Roller Link Plates
0.375 in
Pin Length (In.)
Width Between Roller Link Plates (In.)
Pin Length
0.875 in
Roller Dia. (In.)
Pin Link Plate Thickness
0.08 in
Roller Link Plate Height (In.)
Outside Pin Dia. (In.)
Chain Overall Width
0.878 in
Inside Width
3/8 in
Roller Diameter
Tab Hole Diameter
0.205 in
Plate Thickness
0.08 in
Tab Width
0.937 in
Plate Height
0.591 in
Details
Roller Chain Link Item
Attachment Link
Roller Chain Link Type
SK-2 Conveyor
Chain Link Material
600 Stainless Steel
Industry Chain Pitch
1 1/4 in
Number of Strands
Single
Item
Type
SK-2 Attachment
Rivet End to Center Line (In.)
Max. Allowable Load (Lb.)
231
Pitch
Max. Allowable Load
231 lb
Material
Stainless Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 750 Degrees F
Agency Compliance
American National Standards Institute (ANSI)
Connecting End to Center Line (In.)
Lubrication
SAE 10 to SAE 50
Rivet End to Center Line
0.406 in
Connecting End to Center Line
0.469 in
Pin Type
Riveted
Finish
Plain
Working Load Limit
970 lb
Standards
ANSI
Tab Orientation
Vertical Upward
Chain Construction
Riveted Pin
Maximum Operating Temperature
750 Degrees F
Material Grade
600
Pin Contruction
Riveted Pin
Centerline to Attachment End
0.969 in
Attachment Number
SK-2
Pitch Type
Double Pitch
Tab Hole Center to Center
0.469 in
Attachment Type
Tab
Chain Number
Attachment Location
Two Sides
Number of Tab Holes
2
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Centerline to Hole Center
0.626 in
Heavy Series
No
Link Type
Description
Attachment Link, Attachment Number SK-2, Attachment Type Tab, Material Stainless Steel, Chain Overall Width 0.878 in, Chain Number C2050, Roller Diameter 25/64 in, Finish Plain, Pitch 1 1/4 in, Link Type Attachment, Attachment Location Two Sides, Centerline to Attachment End 0.969 in, Centerline to Hole Center 0.626 in, Chain Construction Riveted Pin, Extended Pin Diameter Not Applicable, Heavy Series No, Inside Width 3/8 in, Lubrication SAE 10 to SAE 50, Material Grade 600