  • Mfr # C2052ASSA2RL
  • Zoro # G1416791
/ea
Key Features
Roller Chain Link Item
Roller Attachment Link
Roller Chain Link Type
SA-2 Conveyor
Industry Chain Size
C2052
Chain Link Material
600 Stainless Steel
Industry Chain Pitch
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C2052ASSA2RL
Country of Origin
Japan
Dimensions
Industry Chain Size
C2052
Chain Link Overall Width
0.878 in
Chain Roller Dia.
0.75 in
Width Between Roller Link Plates
0.375 in
Pin Length (In.)
0.875
Inside Pin Dia.
0.2 in
Pin Length
0.875 in
Roller Link Plate Height (In.)
0.591
Outside Pin Dia. (In.)
Roller Dia. (In.)
Outside Pin Dia.
0.2 in
Pin Link Plate Thickness
0.08 in
Overall Width (In.)
Width Between Roller Link Plates (In.)
ANSI Chain Size
C2052AS
Length (In.)
Pin Link Plate Thickness (In.)
Roller Link Plate Height
0.591 in
Plate Thickness
0.08 in
Roller Diameter
3/4 in
Tab Hole Diameter
0.205 in
Plate Height
0.591 in
Chain Overall Width
0.878 in
Tab Width
0.937 in
Inside Width
3/8 in
Details
Roller Chain Link Item
Roller Attachment Link
Roller Chain Link Type
SA-2 Conveyor
Chain Link Material
600 Stainless Steel
Industry Chain Pitch
1 1/4 in
Number of Strands
Single
Max. Allowable Load (Lb.)
231
Connecting End to Center Line
0.469 in
Item
Material
Stainless Steel
Rivet End to Center Line
0.406 in
Type
SA-2 Attachment
Pitch
Rivet End to Center Line (In.)
Lubrication
SAE 10 to SAE 50
Max. Allowable Load
231 lb
Temp. Range
-40 Degrees to 750 Degrees F
Pin Type
Riveted
Agency Compliance
American National Standards Institute (ANSI)
Connecting End to Center Line (In.)
Finish
Plain
Material Grade
600
Attachment Type
Tab
Chain Number
Working Load Limit
970 lb
Centerline to Attachment End
0.969 in
Tab Orientation
Vertical Upward
Number of Tab Holes
2
Maximum Operating Temperature
750 Degrees F
Standards
ANSI
Attachment Number
SA-2
Link Type
Heavy Series
No
Pin Contruction
Riveted Pin
Tab Hole Center to Center
0.469 in
Centerline to Hole Center
0.626 in
Attachment Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Chain Construction
Riveted Pin
Pitch Type
Double Pitch
Description
Roller Attachment Link, Attachment Number SA-2, Attachment Type Tab, Material Stainless Steel, Chain Overall Width 0.878 in, Chain Number C2052, Roller Diameter 3/4 in, Finish Plain, Pitch 1 1/4 in, Link Type Roller Attachment, Attachment Location One Side, Centerline to Attachment End 0.969 in, Centerline to Hole Center 0.626 in, Chain Construction Riveted Pin, Extended Pin Diameter Not Applicable, Heavy Series No, Inside Width 3/8 in, Lubrication SAE 10 to SAE 50, Material Grade 600