  • Zoro # G0635354
Key Features
Roller Chain Link Item
Roller Attachment Link
Roller Chain Link Type
SK-1
Industry Chain Size
35
Chain Link Material
Carbon Steel
Industry Chain Pitch
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
35SK1RL
Zoro #
G0635354
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Industry Chain Size
35
Chain Link Overall Width
0.5 in
Outside Pin Dia. (In.)
0.141
Roller Link Plate Height
0.354 in
Pin Length
0.5 in
Overall Width (In.)
0.500
Roller Link Plate Height (In.)
Width Between Roller Link Plates (In.)
Length (In.)
Width Between Roller Link Plates
0.188 in
Inside Pin Dia.
0.141 in
Pin Link Plate Thickness
0.05 in
Outside Pin Dia.
0.141 in
Pin Length (In.)
Pin Link Plate Thickness (In.)
ANSI Chain Size
Plate Thickness
0.188 in
Plate Height
0.354 in
Extended Pin Diameter
0.141 in
Chain Overall Width
0.5 in
Details
Roller Chain Link Item
Roller Attachment Link
Roller Chain Link Type
SK-1
Chain Link Material
Carbon Steel
Industry Chain Pitch
3/8 in
Number of Strands
Single
Item
Rivet End to Center Line
0.23 in
Pin Type
Riveted
Tensile Strength
2,120 lb/in
Lubrication
SAE 10 to SAE 50
Connecting End to Center Line
0.27 in
Connecting End to Center Line (In.)
Agency Compliance
American National Standards Institute (ANSI)
Temp. Range
15 Degrees to 300 Degrees F
Rivet End to Center Line (In.)
Pitch
Max. Allowable Load (Lb.)
342
Material
Steel
Tensile Strength (Lb.)
Type
SK-1 Attachment
Max. Allowable Load
342 lb
Finish
Plain
Link Type
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Centerline to Attachment End
0.27 in
Attachment Number
Standards
ANSI
Attachment Type
Tab
Number of Tab Holes
1
Chain Number
Centerline to Hole Center
0.23 in
Pin Contruction
Riveted Pin
Minimum Operating Temperature
15 Degrees F
Description
Roller Attachment Link, Attachment Number SK-1, Attachment Type Tab, Material Steel, Chain Overall Width 0.5 in, Chain Number 35, Finish Plain, Pitch 3/8 in, Link Type Roller Attachment, Centerline to Attachment End 0.27 in, Centerline to Hole Center 0.23 in, Extended Pin Diameter 0.141 in, Lubrication SAE 10 to SAE 50, Maximum Operating Temperature 300 Degrees F, Minimum Operating Temperature 15 Degrees F, Number of Tab Holes 1, Pin Contruction Riveted Pin, Plate Height 0.354 in