  • Mfr # 35B25F-5/8
  • Zoro # G2053974
/ea
Key Features
Industry Chain Size
35
Number of Teeth - Sprockets
25
Bore Dia. - Sprockets
5/8 in
Outside Dia.
3 in
Number of Chain Rows
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
35B25F-5/8
Country of Origin
China
Dimensions
Industry Chain Size
35
Bore Dia. - Sprockets
5/8 in
Outside Dia.
3 in
Pitch Dia.
2.992 in
Set Screw Dia. (In.)
1/4
Outside Dia. (In.)
3.190
Keyseat Size (In.)
3/16 x 3/32
Pitch Dia. (In.)
2.992
Bore Dia. (In.)
5/8
Set Screw Size
1/4 in
Keyway Size
3/16 in x 3/32 in
Set Screw Hole Dia.
0.25 in
Length through Bore
7/8 in
Keyway Width
3/16 in
Tooth Width
0.168 in
Bore Diameter
Pitch Diameter
2.992 in
Hub Diameter
2 in
Keyway Depth
3/32 in
Outside Diameter
3.19 in
Maximum Bore Diameter
Details
Number of Teeth - Sprockets
25
Number of Chain Rows
Single
Material - Sprockets
Steel
Setscrew Location
Directly Over Keyway and 90 Degrees from Keyway
Item
Single Strand Sprocket
ANSI Sprocket Number
Sprocket Bore Type
Fixed Bore
Type
Fixed Bore
Sprocket Hub Type
Type B
Includes
Set Screws
Number of Teeth
Item - Roller Chain Sprockets
Roller Chain Sprocket
Material
Steel
Bore Type
Fixed
Industry Chain Pitch
3/8 in
Chain Number
Number of Set Screws
2
Set Screw Location
90 Degrees from Keyway, Directly Over Keyway
Finish
Black Oxide
For Chain Pitch
3/8 in
For Pitch Type
Single Pitch
Teeth Heat Treatment
Hardened Teeth
Standards
ANSI
Hub Projection
0.707 in
For Number of Strands
Hub Type
One Side
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Material Grade
Description
Single Strand Sprocket, Bore Diameter 5/8 in, For Chain Pitch 3/8 in, For Number of Strands Single, Hub Type One Side, Material Steel, Maximum Bore Diameter 5/8 in, Number of Teeth 25, Outside Diameter 3.19 in, Pitch Diameter 2.992 in, Bore Type Fixed, Chain Number 35, Finish Black Oxide, For Pitch Type Single Pitch, Hub Diameter 2 in, Hub Projection 0.707 in, Includes Set Screws, Keyway Yes, Keyway Depth 3/32 in, Keyway Width 3/16 in, Length through Bore 7/8 in, Material Grade 1045