  • Zoro # G1839275
/ea
Key Features
Industry Chain Size
50
Number of Teeth - Sprockets
18
Outside Dia.
3.92 in
Number of Chain Rows
Single
Material - Sprockets
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
50H18
Zoro #
G1839275
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Industry Chain Size
50
Outside Dia.
3.92 in
Hub Dia. (In.)
2.50
Pitch Dia.
3.599 in
Length through Bore (In.)
.875
Outside Dia. (In.)
3.920
Pitch Dia. (In.)
3.599
Length through Bore
7/8 in
Hub Dia.
2.5 in
Pitch Diameter
3.599 in
For Bushing Size
H1
Tooth Width
0.343 in
Hub Diameter
2 1/2 in
Outside Diameter
3.92 in
Width with Bushing
1.969 in
Details
Number of Teeth - Sprockets
18
Number of Chain Rows
Single
Material - Sprockets
Carbon Steel
Item
Sprocket
Bushing Required
H or QT
Type
Split Taper
Material
Steel
Number of Teeth
Item - Roller Chain Sprockets
Roller Chain Sprocket
Sprocket Bore Type
Split Taper Bushed Bore
For Use With
Split Taper Bushing
Sprocket Hub Type
Type B
Bushing Required - Sprockets
H or QT
ANSI Sprocket Number
Industry Chain Pitch
5/8 in
Chain Number
Hub Projection
0.532 in
For Number of Strands
Teeth Heat Treatment
Hardened Teeth
Hub Type
One Side
Finish
Black Oxide
Material Grade
Resistance Properties
Corrosion Resistant
For Chain Pitch
5/8 in
For Bushing Type
Split Taper
Description
Sprocket, For Bushing Size H1, For Bushing Type Split Taper, For Chain Pitch 5/8 in, Material Steel, Number of Teeth 18, Outside Diameter 3.92 in, Pitch Diameter 3.599 in, Chain Number 50, For Number of Strands Single, Finish Black Oxide, Hub Diameter 2 1/2 in, Hub Projection 0.532 in, Hub Type One Side, Length through Bore 7/8 in, Material Grade 1045, Resistance Properties Corrosion Resistant, Teeth Heat Treatment Hardened Teeth, Tooth Width 0.343 in, Width with Bushing 1.969 in