  • Zoro # G0177357
/ea
Key Features
Workpiece Compatibility
Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Insert Shape
Parallelogram
Mounting Style
Screw-On
Grade
AH140
Non Ferrous (N) Compatibility
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G0177357
UPC #
Country of Origin
Israel
Dimensions
Nose Radius
0.031"
Insert Thickness
0.220"
Insert Size
Mounting Hole Dia.
0.177 in
Cutting Edge Length
19.50mm
Width
10.70mm
Depth of Cut
16.70mm
Corner Radius
0.80mm
Thickness
0.220 in
Details
Workpiece Compatibility
Insert Shape
Parallelogram
Mounting Style
Screw-On
Grade
AH140
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Chip-Breaker
Yes
Coating
PVD
Hardened (H) Compatibility
Item
Parallelogram Milling Insert
No. of Edges
2
Lead Angle
90 Degrees
Insert Style
AOMT
Cutting Direction
Neutral
Insert Application
Medium
Insert Material
Carbide
Stainless (M) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Inscribed Circle
0.421 in