  • Mfr # FO350-50-0
  • Zoro # G1782392
Key Features
Cable Tie Style
Hook and Loop, Mountable
Nominal Length
13 in
Width
3/4 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3-1/2 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FO350-50-0
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
13 in
Width
3/4 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3-1/2 in
Thickness
0.06"
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Hook and Loop, Mountable
Color
Black
Material
Nylon
Tensile Strength
50 lb
Locking Style
Velcro
Features
Operating Temp. Range
-40 to 220 °F
Application
Bundling of Data and Fiber Optic Cables
Mountable
No
Closure Type
Wrap with Slot
Marking
No
Band closure
Velcro fastener
Surface protection
Untreated
Min. holding force
222.5 N
Text strip
None
Description
Hook-and-Loop Cable Tie, Individual, Wrap with Slot, Tensile Strength 50 lb, Width 0.75 in, Closure Type Wrap with Slot, Length 13 in, Mountable No, Package Style Individual, Color Black, Thickness 0.06 in, Material Nylon, Polyethylene, Flame Retardant No, Max. Bundle Dia. 3.50 in, Marking No, Max. Temp. Rating 220 Degrees F, Min. Temp. Rating -40 Degrees F, Temp. Range -40 Degrees to 220 Degrees F, Package Quantity 10