  • Mfr # FO200-50-0
  • Zoro # G1833842
Key Features
Cable Tie Style
Hook and Loop, Mountable
Nominal Length
9 in
Width
3/4 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FO200-50-0
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
9 in
Width
3/4 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2 in
Thickness
0.06"
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Hook and Loop, Mountable
Color
Black
Material
Nylon
Tensile Strength
50 lb
Locking Style
Velcro
Features
Operating Temp. Range
-40 to 220 °F
Application
Bundling of Data and Fiber Optic Cables
Closure Type
Wrap with Slot
Mountable
No
Marking
No
Min. holding force
222.5 N
Surface protection
Untreated
Text strip
None
Band closure
Velcro fastener
Description
Hook-and-Loop Cable Tie, Individual, Wrap with Slot, Tensile Strength 50 lb, Width 0.75 in, Closure Type Wrap with Slot, Length 9 in, Mountable No, Package Style Individual, Color Black, Thickness 0.06 in, Material Nylon, Polyethylene, Flame Retardant No, Max. Bundle Dia. 2.00 in, Marking No, Max. Temp. Rating 220 Degrees F, Min. Temp. Rating -40 Degrees F, Temp. Range -40 Degrees to 220 Degrees F, Package Quantity 10