  • Mfr # UGFH.625X1.750-2RS
  • Zoro # G2988861
/ea
Key Features
Bearing Material
Steel
For Axle Size
5/8 in
For Axle Shape
Hex
Bearing OD
1.75 in
Flange Outside Dia.
1 7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UGFH.625X1.750-2RS
Country of Origin
China
Dimensions
For Axle Size
5/8 in
Flange Outside Dia.
1 7/8 in
Overall Width
13/16 in
Length through Bore
0.802
Outside Dia.
1.750"
Bore Dia.
Details
Bearing Material
Steel
For Axle Shape
Hex
Bearing OD
1.75 in
Bearing Load Rating
195 lb
Flange
1.897"
Dynamic Load Capacity
195 lb.
Material
Zinc Plated steel
Seal
(2) Rubber
Item
Sealed Close-Tolerance Conveyor Roller Bearing
Relubable
No
Description
Sealed Close-Tolerance Conveyor Roller Bearing, Steel Bearing Material, For Axle Size 5/8 in, For Axle Shape Hex, 1.75 in Bearing OD, 1 7/8 in Flange Outside Dia., 13/16 in Overall Width, 195 lb Bearing Load Rating, 5/8 in Bore Dia.