  • Zoro # G9841524
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
SAE or Metric
Metric
Tip Type
Flat
Output Drive Size
1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5400MV
Zoro #
G9841524
UPC #
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Output Drive Size
1/2"
Details
Item
Socket Set
SAE or Metric
Metric
Tip Type
Flat
Description
Urrea insulated tools are designed and certified to work safely in activities and operations where there is a risk of contact with live electrical parts up to 1000V (AC) or 1500V (DC). Double cover insulation, red over yellow, as soon as the outer coating is scratched or damage the underneath contrast coating gives an optical signal that this tool is no longer qualified for working on live wires. Extended cover to guarantee safe assemblies. The set includes: Sockets: 8mm, 10mm, 11mm, 13mm, 14mm, 17mm, 19mm, 22mm, 24mm; Ratchet 1/2" drive male and extension 1/2" female and male.