  • Mfr # EHTBGV12X12
  • Zoro # G7356784
/ea
Key Features
Thread Dia. (In.)
1/2 in
Type
Hook and Eye
Working Load Limit (Lb.)
1500 lb
Take Up (In.)
12 in
Standards
ASTM F-1145
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EHTBGV12X12
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Dia. (In.)
Closed Length
19.67 in
Open Length
32.67 in
Details
Item
Turnbuckle
Type
Hook and Eye
Working Load Limit (Lb.)
1500 lb
Take Up (In.)
12 in