  • Mfr # CLN1500-7-10
  • Zoro # G710724040
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Polyester
Color
Orange
Loop Length
12 in
Number of Attachment Points
4
Overall Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CLN1500-7-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Loop Length
12 in
Overall Length
10 ft
Opening Size
7 in
Overall Width
10 in
Webbing Width
1 in
Width
10 in
Length
Details
Material
Polyester
Color
Orange
Item
Cargo Lifting Net
Number of Attachment Points
4
Number of Load Bearing Straps
Working Load Limit
1,500 lb
Attachment Type
Loop
Description
Cargo Lifting Net, Attachment Type Loop, Working Load Limit 1,500 lb, Number of Attachment Points 4, Number of Load Bearing Straps 4, Opening Size 7 in, Material Polyester, Webbing Width 1 in, Overall Length 10 ft, Overall Width 10 in, Color Orange, Loop Length 12 in, Standards Not Applicable