  • Mfr # SB701258136X1W2
  • Zoro # G808230170
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Tensile Strength
125,000 psi
System of Measurement
Inch/Metric
Thread Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB701258136X1W2
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
1 1/4"-8
Overall Length
8 1/2 in
Nut Width
2 in
Nut Height
1.25 in
Details
Item
Fully Threaded Rod
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Tensile Strength
125,000 psi
System of Measurement
Inch/Metric
Thread Direction
Right Hand
Finish
PTFE Coated
Manufacturer Location
Made in USA
Includes Nuts
Yes
Color
Blue
Dimensional Standards
ASTM 193
Number of Nuts Included
2
Nut Material
Nut Standards
ASTM 194
End Type
Straight Cut
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish PTFE Coated, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 8 1/2 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch/Metric, Thread Direction Right Hand, End Type Straight Cut, Dimensional Standards ASTM 193, Includes Nuts Yes, Nut Height 1.25 in, Nut Material Steel, Nut Standards ASTM 194, Nut Width 2 in, Color Blue, Manufacturer Location Made in USA, Number of Nuts Included 2, Package Quantity 11