  • Zoro # G801011448
Key Features
Button Head
Hex Drive
Thread Size
#10-24
Material
316 Stainless Steel
Finish
Passivated
Drive Size
1/8 in
Tensile Strength
70,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSCRW-41
Zoro #
G801011448
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
#10-24
Screw Length
3/8 in
Drive Size
1/8 in
Head Height
0.101 in
Fastener Length
3/8 in
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.361 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
70,000 psi
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Dimensional Standards
ASME B18.3
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Drive
Hex
Material Grade/Class
316
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Type
Coarse
Description
Socket Button Head Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 1/8 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 3/8 in, Fastener Length 3/8 in, Head Height 0.101 in, Head Diameter 0.361 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable