  • Mfr # BULK-PS-UHMWB-134
  • Zoro # G7769585
/ea
See details
Key Features
Plastic Material
UHMW Polyethylene
Plastic Thickness
1-1/2"
Plastic Width
6"
Plastic Length
6"
Plastic Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-PS-UHMWB-134
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Plastic Thickness
1-1/2"
Plastic Width
6"
Plastic Length
6"
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Length Tolerance
(-1" - +1")
Thickness
Length
6"
Width
6"
Details
Item
Plastic Sheet
Plastic Material
UHMW Polyethylene
Plastic Color
Black
Color
Standards
FDA, UL 94 HB
Material
UHMW-PE
Operating Temp. Range
-70 Degrees to 180 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0" - +0.134")
Backing Type
Plain
Impact Strength
16.0 ft. - lbs./in.
Tensile Strength
4,400 psi
Water Absorption Rating
Excellent
Friction Coefficient
0.15
Plastic Density
0.034 lbs / cu. in.
Shape
Sheet
Impact Strength Rating
Excellent
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Hardness
70D
Description
Black UHMW Polyethylene Plastic Sheet - 1-1/2" Thick x 6" Wide x 6" Long