  • Mfr # BULK-RS-H40-3
  • Zoro # G7777294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
30 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-3
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
ASTM D2000 BF 407
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.33
Elongation
3.5
Durometer
40A
Density
1.50 g/cm3
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long