  • Mfr # BULK-RS-H60-203
  • Zoro # G7775230
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/2"
Width
12"
Length
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-203
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
Width
12"
Length
Backing Type
Plain
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Grade
Standard
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.33
Durometer
60A
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Elongation
3.5
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long